Name                                _______     Home Encampment                     _____   Year Presided

Glen Conger                                      Western Slope #39                                                2017
Calvin Wise                                        Jefferson #1                                                            2016

Lou Brenner                                      Jefferson #1                                                            2015

Michael Reeves                                Western Slope #39                                                2014  

Raymond Pittman                            Waldo #10                                                               2013
Robert Vickrey                                  Jefferson #1                                                             2012 

William "Bill" Whiting                       Jurisdictional #0   (Dropped)                                2011

Glen Conger                                     Western Slope #39                                                 2010 

Doug Pittman                                   Waldo #10                                                                2009
Ralph Vickrey                                  Jefferson #1  (Deceased: 7/3/2014)                     2008
Thomas Redden                             Western Slope #39 (Deceased: 8/1/2011)           2007
Don Ruhaak                                      Jefferson #1                                                             2006
Ammon Scott                                  Ft. Collins #23  (Deceased: 1/12/2014)                2005
Greg Samuelson                              Weld #20  (Dropped)                                              2004
Robert Vickrey                                  Jefferson #1                                                             2003
Eugene Heckard                               Waldo #10                                                               2002
Bill Whiting                                        Phoenix 21  (Dropped)                                          2001
Calvin Wise                                        Weld #20                                                                 2000
Gale Conger                                      Western Slope #39 (Deceased: 2/2/2017          1999
Curtis Buzick                                    Jefferson #1 (Deceased:5/23/1999)                     1998
David Carstens                                Waldo #10 (Deceased:12/8/2013)                        1997
Wilfred Bennett                               Weld #20  (Deceased: 1996)                                  1996
Wes Hall                                            Weld #20 (Deceased: 1995)                                  1995
Olus B. Embry                                  Waldo #10 (Deceased: 7/11/1999)                       1994
Edward White                                  Rifle #29  (Deceased: 3/26/2007)                          1993
Francis Bryan                                     Grand Junction #38 (Transfer to AR)                  1992
Donald Laurent                                Jefferson #1  (Deceased:715/2002)                      1991
George Winters                               Grand Junction #38 (Deceased: 1990)                 1990
Thomas "Ed" Harrison                    Pueblo #14 (Deceased:1989)                                1989
Daniel V. Morse                               Waldo #10 (Deceased: 12/8/1998)                       1988
Charles Fish                                       Waldo #10  (Dismissal Cert.: 3/10/1992)            1987
Jesse H. Ray                                      Western Slope #39 (Deceased: 8/6/1999)          1986
Zane A. Smith                                  Gateway #25  (Deceased: 3/12/2003)                  1985
Virgil Laycock                                   Grand Junction #38 (Deceased:6/3/1994)          1984
George Epperson                            Phoenix #21(Deceased:8/29/2005)                     1983
William J. King                                  Top of the World #32 (Deceased:2/26/2016)     1982
Frank Neuhold                                Parameter #30 (Deceased:9/21/1992)                1981
James W. Clair                                 Gateway #25   (Deceased: 6/22/1992)                 1980
John Hendricks                                  East Cen. Dist. #3 (Withdrew: 1987)                    1979
Roy A. Kelly                                         Antero #31                                                              1978
Glenn Hayes                                    Ft. Collins #23 (Deceased: 7/1/1994)                    1977
Darrell Heil                                      Weld #20 (Deceased: )                                            1976
Eathel H. Neff                                  Denver #2 (Deceased: 1/14/1998)                        1975
John P Perry                                     Phoenix #21 (Deceased:8/8/1998)                       1974
C. Lee Arnold                                  Weld #20 (Deceased:6/6/1974)                             1973
L. M. Herring                                    Denver #2 (Deceased: )                                          1972
R. R. McDaniel                                 Top of the World #32 (Deceased: 5/17/2002)     1971
Woodrow W. Jones                         Western Slope #39 (Deceased: 10/9/2004)         1970
Charles H. Corey                             LaPlata #27  (Deceased: 2/12/1990)                     1969
Earl R. Piper                                     Hub City #3 (Deceased: 4/4/1975)                        1968
Wilbur N. Dawson                           Parmenter #30 (Deceased: 10/16/1979)             1967
Joe T. Russell                                    Unity #7 (Deceased: 9/3/1975)                             1966
Walter Josh                                       Wray #4 (Deceased: 6/4/2000)                             1965
Dale Pew                                           Hebron #19  (Deceased:7/26/1989)                    1964
Ralph L. Whipple                             Gateway #25  (Deceased: 6/10/1976)                  1963
Clifford H. VanDenBos                   Waldo #10 (Deceased: 12/17/1969)                     1962
Walter Peterman                             Western Slope #39 (Deceased: 3/31/1969)        1961
J. Manning Rhoades                        Jefferson #1(Deceased: 11/6/1984)                     1960
C. Henry Newlander                       Silver State #2  (Deceased: 12/3/1984)                1959
E. R. McLane                                    Columbus #18  (Deceased:2/17/1987)                 1958
Royal Reynolds                                Pueblo #14  (Deceased: 10/29/1991)                   1957
Clyde B. Jones                                  Gateway #25  (Deceased:11/17/1961)                 1956
Orval L. Stogsdill                              Hebron #19  (Resigned:3/13/1955)                     1955
A. L. Chance                                     Golden Rule #12  (Deceased: 2/22/1981)            1954
Lawrence E. England                      Antero #31 (Deceased: 10/1964)                          1953
Glenn W. Jernigan                           Columbus #18  (Deceased: 7/23/1994)               1952
Troy Rose                                         Smuggler #24  (Deceased: 4/3/1994)                   1951
Ollie Sisk                                           Rio Grande #15  (Deceased: 6/11/1964)             1950
I. C. Hurst                                          Pueblo #14   (Deceased:12/16/1970)                  1949
Roy Adams                                       Gr. Junction #38  (Deceased: 2/13/1968)             1948
Henry I. Demary                              Gateway #25  (Deceased:1/29/1972)                   1947
Ralph H. McDonnall                        Pueblo #14 (Deceased:2/23/1992)                       1946
Lawrence F. Sears                           Hebron #19 (Deceased: 6/6/1960)                       1945
George B. White                              Sterling #37  (Deceased: 11/20/1975)                 1944
Lee D. Jamison                                 Phoenix #21  (Deceased:8/11/1966)                    1943
G.L. Inman                                       Ft Collins #23  (Deceased: 2/13/1982)                  1942
Seth B. Scovill                                  Silver State #2  (Deceased:8/18/1946)                  1941
E. Van Cleave                                  Meeker #11  (Deceased:6/26/1954)                       1940
Joseph W. Haynes                          Colorado #1 (Deceased: 8/2/1948)                         1939
Edmond J. Worden                        Denver #2  (Deceased: 7/24/1961)                          1938
Claude Snyder                                Norman #6  (Deceased: 8/20/1950)                        1937
John Skoglund                                 Waldo #10  (Deceased:1/19/1967)                          1936
Charles E. Mason                            Larimer #49 (Deceased: 4/20/1956)                       1935
Park J. Porter                                   Unity #7  (Deceased:4/23/1958)                              1934
Jesse L. Grisham                             Rio Grande #15  (Deceased:8/10/1971)                  1933
Thomas Mason                               LaPlata #27  (Deceased:4/4/1958)                           1932
Ira D. Rambo                                   St. Elmo #14  (Deceased:4/24/1955)                       1931
G. G. Dempsey                                Weld #20  (Deceased:5/13/1953)                             1930
C. L. Smith                                        Phoenix #21  (Deceased:3/26/1944)                      1929
C. H. Nelson                                    Gr. Junction #38  (Deceased: 8/1/1945)                  1928
Samuel T. Shipman                       Colorado #1  (Deceased:7/23/1944)                         1927
W. E. Simmons                               Rio Grande #15  (Deceased:7/29/1953)                   1926
M. R. Fox                                          Sterling #37  (Deceased:7/10/1953)                         1925
N. J. Hyatt                                         Gunnison #26  (Deceased:9/27/1934)                     1924
C. E. Friend                                      Lincoln #28  (Deceased:2/13/1934)                          1923
A. D. Taliaferro                                Arapahoe #2  (Deceased:2/2/1935)                         1922
John Argust                                     Phoenix #21  (Deceased:7/26/1957)                         1921
Charles Ankele                               Waldo #10  (Deceased:1/18/1932)                            1920
W. M. Merrill                                   Gr. Junction #38  (Deceased:6/23/1942)                  1919
Jake Abenschan                              Norman #6  (Deceased:1/22/1945)                          1918
Louis Herman                                 Lake #7  (Deceased:7/4/1934)                                   1917
C. J. Nash                                         Arapahoe #2  (Deceased:1/25/1923)                        1916
J.H. Edwards                                   Florence #45  (Deceased:10/16/1940)                      1915
Louis J. Fox                                     Jefferson #1  (Deceased: 5/14/1948)                         1914
W. A. Shepard                                Western Slope #39  (Deceased:1/22/1926)              1913
J.J. Hallock                                      Arapahoe #2  (Resigned:6/30/1915)                          1912
A. K. Jensen                                    El Paso #33  (Deceased: 1946)                                    1911
H. G. Detienne                               St Elmo #14  (Deceased:3/3/1933)                            1910
Sam Andrew                                  Silver State #34  (Deceased:1927)                              1909
R. Nickolson                                   Silver State #34  (Deceased: 3/3/1914)                      1908
C. E. Golden                                   Columbus #18  (Deceased:8/21/1930)                       1907
Harvey Lewis                                 Golden Rule #12  (Deceased:3/7/1930)                      1906
Richard Hughes                            Antero #31  (Deceased:9/24/1923)                             1905
F. C. Goudy                                   Arapahoe #2  (Deceased:3/28/1924)                          1904
John Latimer                                 Gunnison #26 (Withdrawal:1905)                               1903
John Weidman                             Ft Collins #23  (Expelled 1906)                                     1902
L. C. Dana                                      Phoenix #21 (Withdrawal: 1/18/1910)                       1901
Adam Walk                                   St Elmo #14  (Deceased: 1/6/1921)                             1900
G. N. Huskins                               Arapahoe #2  (Deceased:12/17/1900)                        1899
George Lines                               Antero #31  (Deceased:8/18/1945)                              1898
Louis A. Wildhack                       Lake #7  (Deceased:2/24/1940)                                    1897
N. Koenig                                     Jefferson #16  (Deceased:4/30/1925)                         1896
C. R. Elliott                                   Arapahoe #2  (Deceased:6/24/1917)                          1895
J. B. McCormick                           St Elmo #14  (Deceased:5/26/1895)                           1894
A. W. Morrell                               Ozias #29  (Deceased:12/3/1898)                                1893
A. S. Weston                                Lake #7  (Deceased:3/30/1897)                                    1892
J. W. Ratliff                                   Bald Mountain #3  (Deceased:3/19/1899)                   1891
Jacob Summa                              San Juan #24  (Deceased:9/11/1901)                           1890
E. L. Dunham                              Weld #20  (Deceased:1/29/1929)                                  1889
N. J. Bradley                                Rico #19  (Deceased:1/8/1928)                                       1888
Adolph Donath                          Ft. Collins #23  (Deceased:3/25/1929)                           1887
John Lee                                     Bald Mountain #3  (Deceased:11/9/1897)                    1886
J. O. Davis                                   Golden Rule #12  (Deceased:9/27/1887)                      1885
Thomas Mason                          Colorado #1  (DNPD:1/19/1891)                                   1884
Davied Ringle                             Lake #7-Leadville  (Deceased:12/10/1932)                  1883
George G. Arndt                        Humbolt #6  (Deceased:3/31/1889)                              1882
Charles E Waldo                         Arapahoe #2  (Deceased:7/13/1924)                           1881
R. J. Van Valkenburg                  Bald Mountain #3  (Deceased:9/8/1912)                     1880
Samuel H. Bradley                    Harmony #11  (Deceased:3/3/1891)                              1879

Charles D. Cobb                        Arapahoe #2  (Deceased:5/9/1914)                                1878
Cyrus H. McLaughlin                Arapahoe #2  (Deceased:12/4/1896)                             1877
James M. Fowler                       Colorado #1  (Deceased:12/4/1892)                               1876
R. G. Buckingham                     Arapahoe #2  (Deceased:3/19/1899)                              1875
Clarence P Elder                       Arapahoe #2  (Deceased:2/26/1902)                    1873-1874

COLORADO

 Past Grand Patriarchs


Grand Encampment of Colorado

1873-present